کاهش سطح هوشیاری به دنبال مصرف قرص باکلوفن: یک گزارش موردی

معصومه عبدی*, کیومرث کرمی زاده

چکیده


مقدمه: باکلوفن یک آگونیست  فعال کننده­ی مرکزی گیرنده­ی گاماآمینو بوتیریک اسید است و در درمان اسپاسم­های عضلانی به طور وسیعی مورد استفاده قرار می­گیرد. دوز خوراکی باکلوفن در گرفتگی­ها 40 تا 80 میلی گرم روزانه است. مسمومیت با این دارو در دوزهای بالا رخ می­دهد ولی در بیمار حاضر مسمومیت با 75 میلی­گرم رخ داده است.

گزارش مورد: خانمی 76 ساله که با کاهش سطح هوشیاری ناگهانی مراجعه نموده است. سابقه ی بیماری­های دیابت، سکته مغزی، فشار خون و مشکلات کلیوی را ذکر نمی کند. ایشان به علت اسپاسم عضلات گردن و شانه قرص باکلوفن 25 میلی­گرمی خوراکی مصرف نموده و بعد از مصرف 75 میلی­گرم، دچار علائم مسمومیت شده است. سایر علل احتمالی کاهش سطح هوشیاری از قبیل سکته مغزی، مصرف تریاک و سابقه دیابت رد شد و تشخیص مسمومیت با باکلوفن بررسی شد.

بحث و نتیجه گیری: توصیه می­شود که تجویز باکلوفن در افراد مسن و بیماران با اختلال کلیوی با احتیاط صورت گیرد و به بیمار یا همراهان در زمینه­ی شناخت عوارض و علائم مسمومیت باکلوفن و مراجعه­ی سریع به بیمارستان آموزش داده شود. همچنین توصیه می­شود در صورت شواهدی از عدم کارکرد صحیح کلیه، از داروهای جایگزین باکلوفن برای کنترل درد و اسپاسم عضلانی استفاده گردد.


تمام متن: PDF

ارجاعات

  • در حال حاضر ارجاعی نیست.